By John Anderson

I went to the Senior Athletic Awards on Tuesday night to grab a couple of photos, but I got hooked. When I looked across the auditorium I saw too many familiar faces: athletes I’ve photographed and written about; kids I’ve coached in youth sports; parents I’ve gotten to know; and a group of coaches I’ve come to respect.

Vice-Principal Eileen Donahue filled in for ailing Athletic Director Bill Garneau and did a fantastic job. Coach Pat Dufour distributed most of the awards and kept things organized and flowing.

By my count, 88 senior athletes participated in Auburn High School Athletics, and many played more than one sport. 26 were 3-season players or managers. Not a single coach stood at the podium and said choosing a single player for the Coaches Award was easy, and in many cases, their emotions came through.

The Coaches Award selections of Michael Imse by Coach Jason Bergman for Boys Indoor Track and Andrew Tillery by Coach Eric Swedberg for Baseball were a great sign of the inclusive athletic program in Auburn and will forever stand as a sense of pride for these fine young men, the school and our community.

As the school year winds down, and Auburn Mass Daily concludes its first year of sports coverage, I will never forget these past three seasons. It’s been one heck of a ride, and I wish the best to these students as they move on to the next phase of their lives.

 

Coach Pat Dufour hands out awards as Vice-Principal Eileen Donahue emcees the event.

Coach Pat Dufour hands out awards as Vice-Principal Eileen Donahue emcees the event.

 

Coaches’ Awards

Football William Greelish III
Boys Soccer Jake Frotten
Girls Soccer Lauren Bolduc
Field Hockey Mary Grace Judge
Girls X-Country Amber Abderrazzaq
Boys X-Country John Bylund
Golf Randy Grenon
Football Cheerleading Alana Desimone
Boy’s Ice Hockey Steve Cariglio
Girl’s Ice Hockey Laura Mikelonis
Boy’s Basketball Daniel Scavone
Girl’s Basketball Nathalie Khafaga
Girl’s Indoor Track Nicole Plona
Boy’s Indoor Track Michael Imse
Basketball Cheerleading Felicia Gilchrest
Baseball Andrew Tillery
Softball Jaqueline Matthews
Boy’s Tennis Dominik Smreczak
Girl’s Tennis Jeanelle Wheeler
Girl’s Spring Track Kathryn Coughlin
Boy’s Track Jacob Mikolajczyk
Girls Golf Catherine Hoey

 

Larry Midura presents the Robert S. Midura Scholarship in honor of his late brother. Will Greelish was the recipient.

Larry Midura presents the Robert S. Midura Scholarship in honor of his late brother. Will Greelish was the recipient.

 

MIAA Sportsmanship Awards

Paige Laperle
Mary Grace Judge
Elise Cavanaugh
Kayla Almstrom
Nicole Plona
Nathalie Khafaga
Aidan Foley – Foster
Kevin Foley – Foster
Matthew Nelson
Cameron Callahan
Katherine Hoey
John Leger
Julie Mulcahy
Matthew Nelson

 

District E Athletic Director’s Award

Lyndsey Gabrielian
Michael Jankowski

 

Wayne Jacobs Memorial Plaque and Roll of Honor

Awarded to a senior boy who participated in track and/or cross country and exerted a wholesome influence on his school and teammates

Jacob Mikolajczyk

 

Frank L. Jacques Jr. Memorial Award (Boy/Girl)

For outstanding Sportsmanship, loyalty and teamwork 

Erin Collins
Adam Gustafson

 

Paul Standring Memorial Award (Boy/Girl)

Determination of this award will be based on an outstanding or exceptional contribution to Auburn’s Athletic Community.

Amber Abderrazzaq
Kyle Quitadamo

 

William Courville Memorial Award (Boy/Girl)

To a student who exemplifies loyalty, cooperation and perseverance

Jacqueline Matthews
Michael Thomas

 

George E. Sherry Memorial Award

To a student – athlete that exemplifies the true spirit of Auburn High School

William Greelish III

 

M. Carol Marshall Plaque and Roll of Honor

Given to an outstanding female girl athlete who best exemplified the qualities of wholesome leadership, cooperation, sportsmanship and service.

Jamie McNamara

 

Yurasha Plaque and Roll of Honor

Given to an outstanding senior boy athlete who best exemplified the qualities of wholesome leadership, cooperation, sportsmanship and service.

Daniel Scavone

 

Paula Courville presents the William Courville Memorial Award to Jackie Matthews and Mike Thomas.

Paula Courville presents the William Courville Memorial Award to Jackie Matthews and Mike Thomas.

 

Senior Athletic Awards

Amber Abderrazzaq Cross Country Basketball Softball
Kayla Almstrom Soccer Indoor Track Tennis
Nicholas Arnold Basketball
Kerri Astrella Indoor Track Spring Track
Connor Aubuchont Soccer tennis
Mark Belanger Football Spring Track
Matthew Bishop Football
Matthew Bissaillon Soccer Spring Track
Matthew Blais Soccer
Lauren Bolduc Soccer Indoor Track Spring Track
Joshua Boucher Football Baseball
Erin Breen Cross Country
Ryanne Burke Cross Country Basketball
John Bylund Cross Country
Cameron Callahan Football Ice Hockey Spring Track
Steven Cariglio Ice Hockey
Andrew Carpenter Football
Elise Cavanaugh Soccer Indoor Track Spring Track
Dylan Collins Football
Erin Collins Field Hockey Indoor Track Softball
Kathryn Coughlin Cross Country Indoor Track Spring Track
Samantha Crowley Ice Hockey
Christopher Cubbedge Cross Country Spring Track
Dominic D’Acri Football Baseball
Nicholas D’Acri Football Baseball
Hayley D’Auteuil Ice Hockey
Alana Desimone Football & Basketball Cheerleading Spring Track
Brenda Dluznieski Soccer Manager Indoor Track Spring Track
Tyler Ducharme Cross Country
Michelle Dufault Cross Country Indoor track Spring Tack
Aidan Foley-Foster Cross Country Indoor Track Spring Track
Kevin Foley-Foster Cross Country Indoor Track Spring Track
Jake Frotten Soccer
Lyndsey Gabrielian Field Hockey Basketball
Sarah Gardner Cross Country Indoor Track Spring Track
Felicia Gilchrest Football & Basketball Cheerleading
Mary Grace Judge Field Hockey Indoor Track Softball
William Greelish III Football Basketball
Randy Grenon Golf
Liam Gribbons Soccer Tennis
Katherine Grogan Cross Country Indoor Track Spring Track
Adam Gustafson Football Basketball Spring Tack
Catherine Hoey Field Hockey Golf
Michael Imse Indoor Track Spring Track
Michael Jankowski Football Basketball
Katherine Johnson Field Hockey Indoor Track Spring Track
Matthew Kapulka Baseball
Monica Keith Ice Hockey Golf
Michael Kelley Football Spring Track
Nathalie Khafaga Basketball Tennis
Ryan Kozlowski Basketball Baseball
Meghan Lancaster Indoor Track
Paige Laperle Field Hockey Basketball Manager Softball
John Leger Cross Country Tennis
Kelsey Letson Cross Country Basketball Manager
David Ljunggren Baseball
Ryan Malakie Cross Country
Andrew Markvenas Football
Jaimee Martin Indoor Track Spring Track
Jacqueline Matthews Field Hockey Basketball Softball
Jamie McNamara Field Hockey Indoor Track Softball
Lillian McPherson Soccer manager
Laura Mikelonis Ice Hockey
Jacob Mikolajczyk Cross Country Indoor Track Spring Track
Ashley Moineau Cross Country Spring Track
Matthew Morrissey Spring Track
Morgan Moss Fotball & Basketball Cheerleading
Julie Mulcahy Soccer
Matthew Nelson Football Indoor Track Baseball
Alison Nikula Cross Country Spring Track
Zackary Peterson Cross Country
Nicole Plona Football Cheerleading Indoor Track Spring Track
Jessica Powers Cross Country Indoor Track Spring Track
Kyle Quitadamo Cross Country Indoor Track Baseball
Jacob Racine Football
Matthew Rodwill Football
Daniel Scavone Football Basketball Baseball
Khan Shairani Football Tennis
Sandra Sisko Cross Country
Dominik Smreczak Indoor Track Tennis
Gabrielle Somadelis Cross Country
Avery Sweet Football
Michael Thomas Football Basketball
Andrew Tillery Football Baseball
Jaime Vera Soccer
Abigail Westerlind Basketball & Baseball Manager
Jeanelle Wheeler Tennis
Sarah Wilcox Cross Country Basketball Manager